Cel procedury: potwierdzenie rozdzielności funkcji procesu kształcenia oraz procesu walidacji.
1. SYSTEM ICVC (ICVC CERTYFIKACJA) - PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA:
- Firma ICVC CERTYFIKACJA SP. Z O.O. zajmuje się potwierdzaniem kwalifikacji zawodowych (w tym potwierdzaniem kwalifikacji na potrzeby mierzenia wskaźników monitorowania EFS dot. uzyskiwania kwalifikacji)
- Efektem prac Firmy jest stworzenie kompleksowego i szczegółowego systemu ICVC, potwierdzającego kwalifikacje zawodowe uczestników szkoleń.
- Spójny system kwalifikacji ICVC, dla wybranych zawodów opracowano na bazie własnych doświadczeń, w oparciu o analizę rynku pracy, stałe kontakty z pracodawcami oraz w odpowiedzi na ogłoszony przez Wojewódzkie Urzędy Pracy, w ramach ogólnopolskiego badania, raport: „Barometr zawodów” zrealizowany na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w tym wskazane zawody deficytowe w różnych regionach Polski.
- System ICVC Certyfikacja został stworzony i opracowany w celu realizacji zintegrowanego systemu kształcenia opartego na wieloetapowej walidacji i certyfikacji prowadzących do uzyskania formalnych kwalifikacji do wykonywania danego zawodu.
- Na potrzeby niniejszej procedury przyjęto następującą definicję kwalifikacji:
Kwalifikacja to określony zestaw efektów uczenia się (kompetencji), których osiągnięcie zostało formalnie potwierdzone przez upoważnioną do tego instytucję zgodnie z ustalonymi standardami. Nadanie kwalifikacji następuje w wyniku walidacji i certyfikacji.
2. JEDNOSTKA CERTYFIKUJĄCA
- Zarządcą systemu ICVC jest firma ICVC CERTYFIKACJA SP. Z O. O..
- Firma ICVC CERTYFIKACJA SP. Z O.O. jako jednostka certyfikująca jest instytucją szkoleniową, wpisaną do Rejestru Instytucji Szkoleniowych pod numerem ewidencyjnym 14/00068/2020.
- Zasadami funkcjonowania systemu ICVC są rozdzielność procesu kształcenia od procesów certyfikacji i walidacji. W związku z powyższym ICVC CERTYFIKACJA SP. Z O.O. jako jednostka certyfikująca może samodzielnie przeprowadzać walidację, może także upoważniać do tego podmioty walidujące.
- W przypadku upoważnienia innego podmiotu walidującego do przeprowadzenia walidacji, odpowiedzialność za prawidłowo przeprowadzony proces spoczywa na Jednostce certyfikującej.
3. ODPOWIEDZIALNOŚĆ JEDNOSTKI CERTYFIKUJĄCEJ:
- Proces nabywania kwalifikacji ICVC, począwszy od potwierdzenia zdobytej wiedzy na etapie walidacji aż po wydanie stosownego certyfikatu, w całości nadzoruje firma ICVC CERTYFIKACJA SP. Z O. O..
- ICVC CERTYFIKACJA SP. Z O. O. działa przestrzegając wymagań normy ISO 9001 i z zachowaniem wynikających z niej zasad.
- Tym samym ICVC CERTYFIKACJA SP. Z O.O. zapewnia wysoki poziom jakości oraz jasno określone zasady i wymogi uzyskania danej kwalifikacji, które zostały konkretnie i jednoznacznie opisane w Procedurze i w stosownych załącznikach dołączonych do niniejszej Procedury.
4. ZAPEWNIENIE ROZDZIELNOŚCI FUNKCJI PROCESU KSZTAŁCENIA I WALIDACJI:
- Firma ICVC CERTYFIKACJA SP. Z O.O. realizując wytyczne programów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) dba o rozdzielenie funkcji kształcenia od walidacji, dlatego stworzyła konkretne i jednoznaczne wewnętrzne procedury opisujące prawa i obowiązki osób uczestniczących w procesie nadawania kwalifikacji według systemu ICVC.
5. WALIDACJA:
- Na potrzeby niniejszej Procedury przyjęto następującą definicję walidacji: walidacja to wieloetapowy proces sprawdzania, czy – niezależnie od sposobu uczenia się – efekty uczenia wymagane dla danej kwalifikacji zostały osiągnięte.
- Podstawowym założeniem systemu ICVC, jest to, że walidacja poprzedza certyfikowanie.
- Walidacja realizowana w ramach systemu ICVC obejmuje identyfikację i dokumentację posiadanych efektów uczenia się oraz ich weryfikację w odniesieniu do wymagań określonych dla kwalifikacji.
- Walidacja systemu ICVC jest prowadzona w sposób trafny. Oznacza to, że weryfikowane są te efekty uczenia się, które zostały określone dla danej kwalifikacji zgodnie z systemem ICVC (wg Załącznika nr 1).
- Zgodnie z normami systemu ICVC walidacja jest przeprowadzana rzetelnie. Wynik weryfikacji jest niezależny od miejsca, czasu, metod oraz osób przeprowadzających walidację zgodnie z systemem ICVC.
- Zgodnie z założeniami systemu ICVC, walidację wieńczy podjęcie i wydanie decyzji, jakie efekty uczenia się można potwierdzić, jakie zaś nie.
6. ZASOBY KADROWE UCZESTNICZĄCE W WALIDACJI:
- Firma ICVC CERTYFIKACJA SP. Z O.O. w celu przeprowadzenia walidacji zgodnie z normami systemu ICVC, współpracuje z zespołem doświadczonych Egzaminatorów wewnętrznych i zewnętrznych posiadających szeroką wiedzę branżową oraz niezależnymi Operatorami Egzaminu.
- Zostały określone minimalne wymogi dla każdego z Egzaminatorów ICVC: wyższe wykształcenie i minimum dwa lata doświadczenia zawodowego (obowiązki Egzaminatora opisuje podpunkt 9 rozdziału Zasoby Kadrowe uczestniczące w Walidacji).
- Zostały określone minimalne wymogi dla każdego Operatora Egzaminu: wyższe wykształcenie i minimum dwa lata doświadczenia zawodowego (obowiązki Operatora Egzaminu opisuje podpunkt 10 rozdziału Zasoby Kadrowe uczestniczące w Walidacji).
- Dodatkowo Firma ICVC CERTYFIKACJA SP. Z O.O. posiada specjalistyczny zespół składający się z praktyków i ekspertów wspierających proces walidacji ICVC na każdym jego etapie – organizacyjnym, administracyjnym, merytorycznym i wdrożeniowym.
- Obowiązkiem każdej osoby uczestniczącej w procesie potwierdzania kwalifikacji ICVC jest przestrzeganie zasad ZSZJ (Zintegrowanego Systemu Zapewnienia Jakości), uregulowanego wewnętrznymi przepisami Firmy.
- Zasady ZSZJ dotyczą każdej osoby reprezentującej Firmę ICVC CERTYFIKACJA SP. Z O.O. i mają na celu przestrzeganie Zasad Zapewnienia Jakości realizowanych działań w systemie ICVC na jak najwyższym poziomie.
- Egzaminatorzy ICVC, Operatorzy Egzaminu ICVC oraz pozostała kadra współpracująca przy procesie kwalifikacji systemu ICVC pracują zgodnie z wymaganiami normy ISO 9001.
- Dodatkowo, każdy z Egzaminatorów, Operatorów Egzaminu i Członków Zespołu jest zobowiązany podpisać oświadczenie potwierdzające bezstronność.
Oświadczenie potwierdzające bezstronność w procesie walidacji
Ja……………………………………………………………………………………………………………………………….deklaruję absolutną bezstronność w zakresie czynności powierzanych mi przez ICVC.
Zobowiązuję się w sposób trafny i rzetelny przeprowadzić Walidację zgodnie z założeniami systemu ICVC, nie kierując się żadnymi względami osobistymi, korzyściami zawodowymi czy innymi, nieuczciwymi praktykami.
Oświadczam, że jest mi znana zasada rozdzielności procesu kształcenia i walidacji. W zawiązku z tym, deklaruję, że w przeciągu ostatniego roku kalendarzowego, nie przeprowadzałem/am czynności trenerskich dla danej grupy/osoby, którą będę egzaminował/a zgodnie z systemem ICVC, jako niezależny Egzaminator/Operator Egzaminu.
Oświadczam, że zapoznałem/am się z wszelkimi procedurami systemu ICVC, dotyczących mierzenia wskaźników monitorowania EFS, które obowiązują wszystkich Egzaminatorów/Operatorów Egzaminu ICVC i zobowiązuję się do ich przestrzegania.
Czytelny podpis Miejscowość i data
…………………………………… …………………………………………
Podpisanie powyższych deklaracji zapewnia pełną i weryfikowalną bezstronność. Może ona zostać zagwarantowana i zademonstrowana naszym klientom i wszystkim zainteresowanym stronom w każdym czasie w odniesieniu do wszystkich czynności wykonywanych zarówno na rzecz naszej jednostki certyfikującej, jak i na rzecz klienta. W związku z tym możemy skutecznie zidentyfikować i zapobiec występowaniu sytuacji związanych z potencjalnym konfliktem interesów.
- Obowiązki Egzaminatora ICVC:
- przygotowanie merytorycznego wkładu do Egzaminu ICVC
- opracowanie jasnego i przejrzystego systemu oceniania ( przypisanie określonej liczby punktów do pytań, określenie minimalnej i maksymalnej ilości punktów)
- sporządzenia i wysłania na adres wskazany przez Zamawiającego, za pośrednictwem poczty elektronicznej, tradycyjnej lub kuriera, odpowiedniej (wskazanej przez Zamawiającego) ilości egzemplarzy testu egzaminacyjnego
- nadzorowanie procesu egzaminacyjnego zgodnie z procedurami ICVC - w przypadku osobistego przeprowadzania egzaminu
- wypełnienie Protokołu z Egzaminu ICVC – data, ilość osób, miejsce – zgodnie z ujednoliconym wzorem ICVC (Załącznik nr 4) - w przypadku osobistego przeprowadzania egzaminu
- zebranie podpisów od każdego kursanta na liście obecności (załącznik nr 3) - w przypadku osobistego przeprowadzania egzaminu
- dostarczenie do biura Jednostki certyfikującej ICVC protokołu z przeprowadzonego egzaminu najpóźniej do 4 dni roboczych po zakończonym egzaminie - w przypadku osobistego przeprowadzania egzaminu
- dokonanie oceny testu egzaminacyjnego zgodnie z procedurami ICVC, wg określonej punktacji
- wpisanie oceny końcowej z testu przy każdym nazwisku (załącznik nr 4)
- wydanie certyfikatów potwierdzających zdanie przedmiotowego egzaminu i poświadczenie wystawianego certyfikatu własnoręcznym podpisem
- Obowiązki Operatora Egzaminu ICVC:
- osobiste przeprowadzenie Egzaminu ICVC
- nadzorowanie procesu egzaminacyjnego zgodnie z procedurami ICVC
- wypełnienie Protokołu z Egzaminu ICVC – data, ilość osób, miejsce – zgodnie z ujednoliconym wzorem ICVC (Załącznik nr 4)
- zebranie podpisów od każdego kursanta na liście obecności (załącznik nr 3)
- dostarczenie do biura Jednostki certyfikującej ICVC protokołu z przeprowadzonego egzaminu najpóźniej do 4 dni roboczych po zakończonym egzaminie
7. USTANDARYZOWANA DOKUMENTACJA W PROCESIE WALIDACJI ICVC:
Firma ICVC CERTYFIKACJA SP. Z O.O. stworzyła ustandaryzowane dokumenty i materiały niezbędne do przeprowadzenia procesu walidacji. Wszystkie dokumenty zostały ujednolicone, co upraszcza przebieg egzaminu i potwierdza jego wiarygodność.
- Opis danej kwalifikacji w języku efektów uczenia się (lista kwalifikacji, dla których został wykonany opis stanowisk Załącznik numer 1 do niniejszej procedury)
- Formularz zgłoszenia (wzór formularza stanowi Załącznik numer 2 do niniejszej procedury)
- Lista obecności (wzór formularza stanowi Załącznik numer 3 do niniejszej procedury)
- Protokół z Egzaminu ICVC (wzór protokołu stanowi Załącznik numer 4 do niniejszej procedury)
- Certyfikat ICVC (wzór certyfikatu ICVC stanowi Załącznik numer 5 do niniejszej procedury)
8. METODOLOGIA I PRZEBIEG EGZAMINU WG PROCEDUR SYSTEMU ICVC:
- Eksperci Firmy ICVC CERTYFIKACJA SP. Z O.O. opracowują arkusze egzaminacyjne w oparciu o znormalizowany opis efektów uczenia się dla danej kwalifikacji.
- Baza pytań egzaminacyjnych dotyczy uzyskanych w procesie szkolenia efektów uczenia się, z zakresu wiedzy zawodowej, umiejętności specjalistycznych oraz kompetencji społecznych, wymaganych dla danej kwalifikacji.
- System ICVC wdrożył na etapie walidacji przeprowadzanie egzaminów pisemnych, w formie testów.
- Założenia testu egzaminacyjnego ICVC dopuszczają następujące formy zadań, zależnie od specyfiki kwalifikacji lub/i założeń ekspertów:
- pytania zamknięte
- pytania jednorazowego wyboru
- pytania wielokrotnego wyboru
- uzupełnianie i przyporządkowanie informacji
- pytania otwarte
- Egzamin ICVC obejmuje 3 obszary:
- wiedza zawodowa
- praktyczne umiejętności zawodowe
- kompetencje społeczne
- Przed przystąpieniem do egzaminu, kursanci są zapoznawani z zasadami przeprowadzenia egzaminu ICVC:
- formą egzaminu ICVC,
- czasem trwania egzaminu ICVC
- punktacją ICVC
- Wymagany wynik egzaminu pisemnego uprawniający do otrzymania Certyfikatu ICVC potwierdzającego osiągnięcie określonej kwalifikacji wynosi:
- minimum 75% prawidłowych odpowiedzi
- Testy egzaminacyjne są sprawdzane przez certyfikowanych Egzaminatorów ICVC, którzy gwarantują trafny i rzetelny sposób oceniania.
- Wszystkie etapy procedury egzaminacyjnej są monitorowane przez dedykowany zespół pracowniczy, zarówno w sposób zdalny jak i bezpośredni kontakt. Egzaminatorzy ICVC pozostają w ciągłym kontakcie z Jednostką certyfikującą ICVC, w razie wyjaśniania wszelkich pilnych spraw na bieżąco
- Firma ICVC CERTYFIKACJA SP. Z O.O. zastrzega sobie prawo do przeprowadzenia monitoringu podczas Egzaminu ICVC przez przedstawiciela Firmy. Celem monitoringu jest:
- potwierdzenie przeprowadzenia Egzaminu zgodnie z procedurami ICVC,
- potwierdzenie osobistej obecności Egzaminatora ICVC/Operatora Egzaminu ICVC,
- potwierdzenie ilości i tożsamości osób zgłoszonych do kwalifikacji
- potwierdzenie miejsca realizacji Egzaminu
9. CERTYFIKACJA:
- Zgodnie z Systemem ICVC, certyfikacja jest wynikiem pozytywnie zdanego egzaminu weryfikującego posiadane kompetencje w odniesieniu do wymagań określonych dla kwalifikacji.
- Certyfikat ICVC potwierdza w sposób formalny osiągnięcie przez kursanta kompetencji w ramach danej kwalifikacji.
- Certyfikat ICVC jest wydawany przez Jednostkę certyfikującą ICVC oraz nadzorującą proces kwalifikacji wg norm ICVC, na podstawie protokołu sporządzonego przez Egzaminatora, potwierdzającego pozytywny wynik egzaminu kursanta.
- Certyfikat ICVC jest wydawany w okresie 7 dni od daty dostarczenia przez Egzaminatora ICVC/Operatora Egzaminu do biura Jednostki certyfikującej protokołu z przeprowadzonego egzaminu ICVC.
- Certyfikat ICVC jest podpisany przez Egzaminatora oraz przez Przedstawiciela Jednostki certyfikującej system ICVC.
- Certyfikat ICVC w formie papierowej jest wydawany w biurze Jednostki certyfikującej ICVC.
- Zwyczajowo Certyfikaty ICVC są przekazywane firmie szkoleniowej, na zlecenie której został przeprowadzony proces kwalifikacji ICVC.
- W wyjątkowych sytuacjach, na życzenie Klienta, Certyfikat ICVC może być przekazany bezpośrednio osobie egzaminowanej.
- Aby Uczestnik otrzymał imienny Certyfikat ICVC, jest zobowiązany podać Firmie ICVC CERTYFIKACJA SP. Z O. O. swoje imię i nazwisko.
- Firma ICVC CERTYFIKACJA SP. Z O. O. gwarantuje, że w ramach procesu kwalifikacji ICVC nie będzie przetwarzała żadnych danych osobowych.
- Certyfikat ICVC zawiera imię i nazwisko Uczestnika.
- Dodatkowo Certyfikat zawiera dane dotyczące szkolenia:
- Tytuł szkolenia
- Datę szkolenia
- Nazwisko trenera
- Nazwisko Egzaminatora
- Logo Jednostki Certyfikującej
- Wzór Certyfikatu ICVC stanowi Załącznik numer 5 do niniejszej procedury
10. ZASADY ROZPARYWANIA REKLAMACJI:
- W przypadku wszelkich uwag lub spraw reklamacyjnych dotyczących procesu walidacji realizowanego wg systemu ICVC, każdy kursant ma prawo do bezpośredniego kontaktu z Pracownikiem Firmy ICVC CERTYFIKACJA SP. Z O.O., który jest odpowiedzialny za dany projekt.
- Firma ma opracowane wewnętrzne procedury reklamacyjne do procesu walidacji ICVC. Formularz reklamacyjny stanowi Załącznik nr 6 do niniejszej Procedury Procesu Walidacji Systemu ICVC.
- Każde zgłoszenie jest traktowane poważnie i rozpatrywane indywidualnie.
11. WSPÓŁPRACA Z PRACODAWCAMI:
- Tworząc System ICVC, Firma ICVC CERTYFIKACJA SP. Z O.O. za kluczowe uznała współpracę z Pracodawcami.
- Firma ICVC CERTYFIKACJA SP. Z O.O. opracowując Opis danej kwalifikacji w języku efektów uczenia się (lista kwalifikacji dla których został wykonany opis stanowi Załącznik numer 1 do niniejszej procedury) prowadziła konsultacje z Pracodawcami i na bazie ich potrzeb i doświadczeń stworzyła listę kwalifikacji dla wybranych zawodów.
- Opisane w systemie ICVC kwalifikacje otrzymały pozytywne rekomendacje od Pracodawców różnych branż i sektorów gospodarki.
- Firma ICVC CERTYFIKACJA SP. Z O.O. prowadzi stałą i partnerską współpracę z Pracodawcami z różnych branż i regionów Polski, zbierając potwierdzenia, że dana kwalifikacja jest rozpoznawalna.
- Stała komunikacja z Pracodawcami, ich uwagi i propozycje, wpływają na skuteczne i komplementarne opisy danej kwalifikacji ICVC w języku efektów uczenia się.
12. UWAGI KOŃCOWE DOTYCZĄCE SYSTEMU ICVC
- System ICVC jest oparty na ustalonych standardach, opisanych w niniejszej Procedurze.
- Proces nadawania kwalifikacji wg systemu ICVC podlega zasadom zapewnienia jakości.
- Wysoką jakość procesu walidacji i certyfikacji gwarantuje norma ISO 9001, zgodnie z którą Jednostka certyfikująca System ICVC, jej Pracownicy, Egzaminatorzy i Operatorzy Egzaminu pracują.
- Każda kwalifikacja opisana w systemie ICVC, posiada jasno i precyzyjnie określone wymagania dotyczące walidacji.
- Opisanie kwalifikacji w systemie ICVC za pomocą efektów uczenia się, w sposób klarowny prezentuje kompetencje osób posiadających daną kwalifikację:
- jest to źródło informacji dla osób, które w sposób systemowy i uporządkowany chcą zaplanować ścieżkę swojego rozwoju osobistego i zawodowego
- jest to wskazówka dla Pracodawcy jak planować rozwój Pracowników
- jest to możliwość faktycznego sprawdzenia swojej wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych niezbędnych do wykonywania określonych zadań, na danym stanowisku pracy
- System ICVC zapewnia rzetelność, trafność, oraz bezstronność całego procesu walidacji. Egzaminatorzy i Operatorzy Egzaminów ICVC nie są angażowani w proces kształcenia egzaminowanej osoby. Taka procedura zapewnia obiektywną ocenę stanu wiedzy każdej osoby podlegającej procedurze kwalifikacji wg systemu ICVC.
- Z dniem 22 stycznia 2019 r. wszelkie prawa i obowiązki dotyczące kompleksowego i szczegółowego zarządzania systemem ICVC, potwierdzającym kwalifikacje zawodowe uczestników szkoleń od Firmy ICVC INTERNATIONAL COMPETENCE VERIFICATION CENTRE SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ SPÓŁKA KOMANDYTOWA przejęła Firma ICVC CERTYFIKACJA SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
![]() | 160.28 KB |
![]() | 62 KB |
![]() | 490.63 KB |
![]() | 486.46 KB |
![]() | 1.29 MB |
![]() | 58.5 KB |
![]() | 451.08 KB |